Smiltenes novada uzņēmējām vērtību topā cilvēcība, mīlestība un neatlaidība

Projekta “Līderes kods”, kurā uz tikšanos un dalīšanos ar dzīves svarīgākajām vērtībām ik reizi tiek aicinātas kāda novada uzņēmējas-sievietes, 15. domnīca notika Smiltenē, 28. aprīlī.

Tā bija pirmā šāda veida tikšanās kopš Covid-19 ēras sākuma, līdz ar to arī pirmā, kas notikusi pēc administratīvi teritoriālās reformas.

“Mūsu profesionālā dzīve nebeidzas tikai ar darba pienākumiem, un pienāk laiks, kad uzdodam sev jautājumu – kas būs tas, ko mēs ar savu darbu atstāsim pēc sevis? Es esmu secinājusi, ka nākotnē dzīvos tie uzņēmumi, kuru darbībai ir kāds virsmērķis – kalpot sabiedrībai un darīt mūsu pasauli labāku, kāda tā bija pirms mums,” pasākuma atklāšanas uzrunā sacīja uzņēmēja, biznesa trenere Māra Špicberga.

“Uzņēmējdarbība ir veiksmīga novada attīstības pamats. Nav tik būtiski, vai uzņēmējdarbība ir liela vai maza. Uzņēmējdarbība ir svarīga kā uzņēmēja spēja radīt darbu, darba vietu – kaut vai tikai pašiem sev,” uzrunā klātesošajām novada uzņēmējām sacīja Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš. E. Avotiņš arī pauda apbrīnu par uzņēmēju-sieviešu spēju vienlaikus parūpēties gan par biznesu, gan arī bērniem un mājas soli, atzīstot, ka, lai to paveiktu, jāpiemīt “īpašām rakstura iezīmēm.” “Dārgās dāmās, liels paldies, ka jūs, mums, vīriešiem, esat!” – sacīja Smiltenes novada vadītājs..

Kā jau “Līderes koda” pasākumos ierasts, arī Smiltenē uzstājās piecas uzaicinātās novada uzņēmējas, lai pastāstītu par savu ceļu biznesā un svarīgākajām dzīves vērtībām.

Kā pirmā no tām uzstājās Gunta Mangale, zemnieku saimniecības “Vecvindas” īpašniece. Šogad zemnieku saimniecībai apritēs jau 30 gadi, un tajā tiek apsaimniekoti 360 hektāri lauksaimniecības zemes. Liels atbalsts saimniecības darbā esot Guntas dēli – Klāvs un Gatis. ”Man ir ārkārtīgi svarīgi būt godīgai pret sevi, pret cilvēkiem, ar kuriem kopā strādāju, dzīvoju. Mācēt uzticēties un būt taisnīgam pret visu, kas tev ir apkārt,” G. Mangale pauda sagatavotajā videoklipā. Smiltenes pasākumā kā pirmo vērtību viņa nosauca “cilvēku un cilvēcību”, jo arī saimniecības uzturēšana bez ģimenes atbalsta nebūtu iedomājama. Otrkārt, Mangale uzsvēra “piederību” – piederību ģimenei, dzimtai, dzimtjai vietai. Trešā lieta – zināšanas visplašākajā mērogā – gan profesionālajā jomā, gan dzīvesgudrība, saprašanās prasmes.

Otra aicinātā uzņēmēja bija Sintija Rude, uzņēmuma “Magna Food” vadītāja. Uzņēmumam ir divas struktūrvienības – “Raunas ķiploks” un kafejnīca “Jaunā Rauna”. Uzņēmums nodarbojas ar ķiploku audzēšanu un pārstrādi, arī iepazīstinot interesentus ar ķiploka veselīgajām īpašībām un dažādām ķiploka pagatavošanas receptēm ēdienos. “Mani iedvesmo Rauna, Raunas daba – esmu liela šīs vietas patriote. Idejas biznesam man rodas no zila gaisa – vienkārši braucot ar mašīnu un klausoties skaļu rokmūziku, vai pastaigājoties,” video pieteikumā atklāja S. Rude. Arī viņa, līdzīgi kā G. Mangale, par galveno vērtību gan dzīvē, gan uzņēmējdarbībā nodēvēja “cilvēku un cilvēcību” – gan ģimeni, gan uzņēmuma kolektīvu, gan klientus. Savukārt otrā vērtība, kas būtībā jau cieši saistīta ar pirmo, S. Rudei ir “mīlestība” – mīlestība gan uz cilvēkiem, gan darāmo darbu, gan arī dzīves vietu. “Trešā vērtība man ir uzdrīkstēšanās, ideju ģenerēšana, izmēģināšana darīt ko neierastu,” pasākumā sacīja S. Rude.

Kā trešā uzņēmēja pasākumā uzstājās Aiva Zīle, SIA “Zīle Zīle” vadītāja. Uzņēmums nodarbojas ar apģērbu dizainu un tirdzniecību. Viss esot sācies pirms septiņiem gadiem “ar kaudzīti vecu džinsu, kurus man bija žēl izmest.” Tā Aiva sākusi pašrocīgi šūt džinsu mēteļus, kam laika gaitā pievienojušās džinsu vestes, sarafāni, krekli un kleitas. “Īstā kleita gaida īsto sievieti. Pat, ja kāda kleita ilgi stāvējusi veikalā, tomēr beigās pircēja atrodas arī šai kleitai, un, redzot mirdzumu pircējas acīs, es saprotu, ka kleitai bija vērts gaidīt,” ar biznesā piedzīvotajiem iespaidiem dalās A. Zīle. Uz ieteikumiem šūt kādā noteiktā modes dizainā, jo tas “šobrīd ir stilīgi”, A. Zīle atbild: “Es nevēlos šūt to, kas ir stilīgi, es vēlos, lai stilīgi ir tas, ko es šuju!” Runājot par galvenajām dzīves vērtībām, A. Zīle teic, ka, protams, viena no tām ir ģimene. “Kuram gan ģimene nav vērtība? Mans vīrs ir mans šoferis, sagādnieks, dzīvesdraugs, meita ir mans menedžeris un kritiķis, mazā meita ir mana atbalstītāja un sapurinātāja,” sacīja A. Zīle. Ļoti būtiska vērtība viņai ir “būt pašai”. “Tiklīdz es daru to, kas man nepatīk, tas man nesanāk,” secinājusi uzņēmēja. Vēl viena vērtība, ko ļāvusi īstenot tieši iesaistīšanās uzņēmējdarbībā – “satikšanās ar cilvēkiem”. Darba darīšanās nācies sastapt daudzus cilvēkus un “tas man devis visvairāk”. Visbeidzot, vēl A. Zīlei ir svarīgi apzināties to, ka dara tādu darbu, kas palīdz saglabāt mūsu planētu nākamajām paaudzēm (pārstrādājot un iedvešot jaunu dzīvību vecajos apģērbos).   

Ceturtā līdere, kas uzstājās pasākumā, bija Jolanta Eberharde, uzņēmuma “J-Eklērs” īpašniece. “Kūkas cepu, kopš sevi atceros – no 15 gadu vecuma. Visu laiku tas bija mans hobijs, kamēr tas pārauga dzīves profesijā. Vislielāko gandarījumu dod tas, ja cilvēkam patīk, viņš ir priecīgs – dēļ tā vien ir vērts strādāt!” sacīja J. Eberharde. “Mana lielākā vērtība ir mīlestība – mīlestība pret cilvēkiem, mīlestība pret darbu, mīlestība pret visu dzīvi. Otrā vērtība – ticība. Ticība cilvēkiem, visam labajam un ticība Dievam. Trešā lieta – prieks. Visvairāk – prieks par citu prieku,” savu dzīves laimes formulu atklāja J. Eberharde.

Visbeidzot ar sevi un savām vērtībām iepazīstināja arī Inga Ērgle, musli produktu “InGo” radītāja. Līdz domai par veselīgu uzturu viņa nonākusi, savulaik aktīvi nodarbojoties ar kalnu riteņbraukšanu. “Soli pa solim nonācu pie idejas, ka varbūt varētu arī pati kaut ko šajā lauciņā darīt, liekot kopā savas zināšanas, kā arī konsultējoties ar uztura speciālistiem, pārtikas tehnologiem,” atceras I. Ērgle. Viņasprāt, sievietes var būt gan spēcīgas vadītājas, gan lieliskas iedvesmotājas. I. Ērgle šobrīd ir arī deputāte Smiltenes novada domē. “Manas trīs vērtības man kļuva skaidras ātri. Pirmā vērtība man ir cilvēks – gan es pati, tāda, kāda vēlos būt, gan ģimene, draugi, sadarbības partneri un citi iedvesmojoši cilvēki, kas man ir apkārt. Otrā vērtība man ir laiks. Laiks kā resurss, ko varu izmantot sevis un savu ideju attīstīšanai, vaļaspriekiem, ballītēm, slinkošanai – visam, ko man patīk darīt… Treškārt, ļoti svarīga ir cieņa, un to jo īpaši izjūtu savā pašvaldības deputātes darbā, kur nākas saskarties ar atšķirīgu uzskatu cilvēkiem, kurus tāpat jāprot saprast un pieņemt,” sacīja I. Ērgle.

Kā ierasts, vārds tika dots arī visām pārējām pasākumā klātesošajām uzņēmējām. Viņas kā svarīgāko vērtību bieži minēja “cilvēkus” un “cilvēcību”, “ģimeni” un “mīlestību” (dažādās variācijās, arī – “darba mīlestība”, “mīlestība pret to, ko daru”, “mīlestība pret sevi”). Ļoti populāra starp Smiltenes novada uzņēmējām ir “neatlaidība” (mērķtiecība) – kā spēja “pēc kritieniem atkal piecelties”, kā spēja “iet un darīt”, reizēm arī kā “bezkaunība vērt vaļā durvis, kas vairākas reizes jau priekšā aizvērušās”. Šķiet, kā otra visbiežāk pieminētā vērtība pasākumā izvirzījās “godīgums” un “patiesums” (pret sevi, saviem sapņiem un apkārtējiem cilvēkiem). Starp citām nosauktajām vērtībām bija arī “saticība (neplēsties vienam ar otru, satikt, izpalīdzēt)”, “spēja sagaidīt katru pircēju ar smaidu un rūpēties par to, lai klients ir laimīgs, no mums aizejot”, “dažādība – ja viena lieta biznesā neiet, tad cita ir veiksmīga”, “veselība”, “attieksme”, “devība” (“dod un tev tiks dots”), “uzticamība”, “darba tikums”, “Latvijas lauki”, “ticība saviem spēkiem”, “drosme”, “sievišķība”, “kopā būšana”, “hobijs”, “iedziļināšanās”, “vīrs”, “bērni”, “kompetence” (“katram jādara tas, ko viņš zina, un jāzina tas, ko viņš dara”), “cieņa” (“pret sevi un citiem”), “pašizaugsme” (“nekad nepārtrauciet mācīties un apgūt jaunas lietas”).

Piecpadsmitajā LATVIJAS LĪDERES KODA domnīcā tikās 62 Smiltenes novada uzņēmējas un vadītājas, kuras kopīgajam vērtību kodam pievienoja 77 sev svarīgas vērtības. Starp tām visbiežāk minētas: Ģimene, Mīlestība, Cilvēcība, Veselība, Drosme, Cieņa, Ticība, Godīgums, Cilvēks, Mērķtiecība.

Katrā LĪDERES KODA domnīcā tiek noguldītas ar vien jaunas, vēl iepriekš neminētas vērtības. Smiltenes novada pienesums: Piederība, Brīva Latvija, Darbs ir hobijs, Darīt ar prieku, Dažādība, Dzimtas vietas sakopšana, Elastība, Erudīcija, Ideāli, Inteliģence, Kritiskā domāšana, Spēja iedziļināties, Līdcilvēcība, Kompetence.

Kopā LĪDERES KODĀ noguldītas jau 14 novadu un 1 valsts nozīmes pilsētas vērtības. Ir apkopotas 488 anketas, kurās minētas 351 dažādas vērtības.

Līderes kods Smiltenē bija pirmā domnīca pēc pandēmijas. Vienlīdz bieži ar jau ierastajām TOP vērtībām – Ģimenes un Mīlestības, Smiltenes novada uzņēmējas nosauc Cilvēcību, paceļot to kopīgajā LĪDERES KODA vērtību bankā no 16. uz 6. vietu.

Teksts: Māra Špicberga, Ikars Kubliņš

Foto: Evita Rauza