“Līderes KODS” Ikšķilē saved kopā vietējās uzņēmējas un vadītājas
Ikšķilē 25. janvārī norisinājās trešais no biedrības “Līdere” organizētajiem pasākumiem Latvijas novados, kur satiekas vietējās biznesa lēdijas, lai izstāstītu savu veiksmes stāstu un dalītos ar atziņām par vērtībām, kas ikdienā devušas spēku gūt panākumus. Šoreiz pasākuma apmeklētāju vidū bija arī daudz izglītības iestāžu pārstāvju, un starp paustajām vērtībām izskanēja arī iepriekšējos pasākumos mazāk dzirdētas – kā “intelekts”, “brīvība”, “sirdsapziņa”, “atbildība”.
Kā ierasts, arī Ikšķilē vispirms uzstājās piecas Ikšķiles novada pašvaldības izvēlētas uzņēmējas, kuru sasniegumi pēdējā laikā bijuši starp spilgtākajiem novadā.
Sandra Reikmane ir privātās pirmsskolas izglītības iestādes “Ķiparu nams” dibinātāja un vadītāja. S. Reikmane ne tikai sekmīgi vada savu uzņēmumu, bet arī nepārstāj meklēt arvien jaunas iespējas, kā uzlabot pedagoģisko darbu ar bērniem, turklāt neliedzot uzkrāto pieredzi, zināšanas un padomu arī citām izglītības iestādēm. Papildus uzņēmējdarbībai S. Reikmane atrod laiku arī tam, lai darbotos Ikšķiles novada uzņēmēju biedrībā, piedalītos dažādos pasākumos un labdarības projektos, kā arī aktīvi aicinātu to darīt arī citus.
Galvenā vērtība “Ķiparu namā” ir intelekts, sacīja S. Reikmane. “Man ir svarīgi, lai mazajiem bērniem būtu pieejama kvalitatīva un mūsdienīga izglītība. Es strādāju ar mūsu nākotni un pēc gadiem vēlos pieredzēt, ka “Ķiparu nama” audzēkņi būtu pierādījuši sevi, nokļuvuši vadošos amatos. Tas nozīmē, ka arī man pašai un maniem darbiniekiem ir nemitīgi jāizglītojas, jāseko līdzi mūsdienu jaunākajām atziņām izglītības jomā,” pauda S. Reikmane.
Vadot izglītības iestādi, ne mazāk svarīga vērtība ir arī atbildība. “Nesen domāju, kāpēc man tik ļoti sāp abi pleci? Es taču regulāri nodarbojos ar fiziskām aktivitātēm – gan vingroju, gan peldu… Tad mans dzīvesbiedrs izmeta trāpīgu frāzi: “Kāpēc Tu tik daudz esi uz saviem pleciem uzkrāvusi, un pēc tam brīnies, ka tie sāp?” Es padomāju – laikam jau tiešām tā ir atbildības nasta, kas nospiež plecus. Savā darbā izjūtu šo atbildību gan pret bērniem, kas mācās “Ķiparu namā”, gan pret viņu vecākiem, vecvecākiem, radiniekiem. Tāpat izjūtu atbildību pret saviem darbiniekiem un viņu ģimenēm, sadarbības partneriem,” sacīja S. Reikmane.
“Mana trešā vērtība ir mīlestība. Tā ir mīlestība gan pret sevi, gan citiem cilvēkiem, gan darbu, ko daru. Sievietei ir jāparūpējas arī pašai par sevi, citādi trūks spēka. Mums visiem ir jāmācās baudīt un svinēt dzīvi!” – tā S. Reikmane.
Laima Eglīte, viena no ģimenes uzņēmuma SIA “Egles” vadītājām un veikala “Labumu bode” līdzīpašniece. “Labumu bode” ir vietējo mājražotāju veikals, kas kļuvis par iecienītu iepirkšanās vietu daudziem novada iedzīvotājiem. Veikals organizējis arī vietējo ražotāju gadatirgus, tādējādi stimulējot tos parādīt savu produkciju plašākai publikai.
Eglītei, pirmkārt, esot svarīgi vienmēr un visur ieturēt pareizo attieksmi – gan pašai pret sevi, gan pret dzīvi, gan pret klientiem, kas “Labumu bodes” gadījumā ir gan pircēji, gan piegādātāji. “Es vēlos, lai klients veikalā vienmēr jūtas gaidīts,” saka L. Eglīte. Par savu otru vērtību viņa nosauc nesavtību. “Tas ir gandrīz kā Ziemassvētkos – dot citiem, pretī neko neprasot un negaidot. Es esmu saskārusies ar daudziem cilvēkiem, kas gatavi atdāvāt vērtīgas lietas, neprasot pretī samaksu. Arī es pati labāk jūtos nevis tad, kad saņemu dāvanas, bet tad, kad apdāvinu citus – tad es redzu viņu acīs prieku. Turklāt esmu pārliecinājusies, ka, ja dod citiem, tad tas nāk atpakaļ trīskārši,” stāstīja L. Eglīte. Viņas trešā vērtība – optimisms. “Ir svarīgi saglabāt pozitīvismu pat tad, kad ne viss izdodas, kā iecerēts. Ja pats būsi atvērts un smaidīgs, tad to arī saņemsi pretī.”
Linda Riekstiņa-Šņore, ģimenes uzņēmuma, mēbeļu ražotāja SIA “Snores” viena no vadītājām, kurā viņas galvenās atbildības jomas ir mārketings un plānošana. Lindas moto: “Uzdrošināties un darīt!”. Pagājušā gada beigās konkursa “Eksporta un inovācijas balva” kategorijā “Rūpnieciskais dizains” Lindas vadītais uzņēmums ieguva pirmo vietu par bērnu kāpslīša – galdiņa izstrādi, pamatojoties uz Montesori metodikas pamatprincipiem – attīstīt bērnu patstāvību un sniegt iespējas iesaistīties ikdienas darbos. Interesanti, ka SIA “Snores” radītais produkts kļuvis par ļoti spējīgu eksporta preci. No visiem saražotajiem eksemplāriem tikai 2 procenti tiekot realizēti Latvijā, pārējie ceļo uz visdažādākajām pasaules malām – pārsvarā ASV, Itāliju, Vāciju, Franciju, Lielbritāniju, taču brīžiem pasūtījumi pienākot pat no tik eksotiskām vietām kā Taiti salas Franču Polinēzijā.
“Tā kā mūsu uzņēmums ir ģimenes uzņēmums, un pirmās mūsu mēbeles tapa mājas pagrabā – vīrs taisīja, es pārdevu, bērni arī šo to piepalīdzēja – tad pirmā vērtība man ir tieši ģimene. Mēs arī šobrīd viens otru atbalstām, un, par laimi, kāpumi un kritumi mums ir katram savā ritmā – tad, kad man rokas nolaidušās un šķiet, ka vairs nevaru, vīrs uzmundrina mani, un otrādi – kad vīram iznāk strādāt pa naktīm, es viņu mudinu izturēt, sakot, ka gan jau darba process kādā brīdī normalizēsies,” stāstīja L. Riekstiņa-Šņore.
Savukārt viņas otrā vērtība ir sirdsapziņa. “Visu darīt pēc labākās sirdsapziņas – tā, lai naktī varētu mierīgi gulēt. Tāpēc esmu priecīga, ka varu dejot pati pēc savas stabules, man nav jāklausa priekšnieki un jāiziet uz nevēlamiem kompromisiem. Man ir svarīgi spēlēt godīgu spēli – gan attiecībās ar valsti, gan ar klientiem, piegādātājiem, visiem. Tā, lai tīra sirdsapziņa un mūža nogalē nav kauns.”
Trešais pīlārs L. Riekstiņas-Šņores ikdienā ir mīlestība pret darbu. Tieši darba mīlestība dodot sparu strādāt, ja nepieciešams, arī naktīs. “Ir jāmīl tas, ko dari, jāmīl produkts, ko tu radi. Jāgūst kaifs no tā, ka kaut kas ir izdevies. Protams, reizēm ir nepieciešami arī atpūtas brīži, lai pēc tam varētu darboties tālāk,” klāstīja L. Riekstiņa-Šņore.
Kristīne Liberte, Ikšķiles Brīvās skolas dibinātāja. Skola ir bezpeļņas organizācija, kas pilda sociālās uzņēmējdarbības funkciju – tās galvenā īpatnība ir aktīva etniskās kultūras mantojuma izmantošana mācību programmās. Skola darbojas kā vietējs mūžizglītības centrs, kā vieta jaunu audzināšanas un izglītošanas ideju īstenošanai. Par nesavtīgu ieguldījumu alternatīvās pedagoģijas jomā, tautisko vērtību saglabāšanā un uzturēšanā, K. Liberte 2014. gadā saņēmusi Ikšķiles novada balvu “Gada cilvēks”.
Gluži kā tas iekodēts jau skolas nosaukumā, K. Libertes galvenā vērtība esot brīvība. “Mēs bieži daudz ko pieņemam par pašsaprotamu, bet tas, ka mēs esam brīvas sievietes brīvā valstī, ka mums nav jāsaskaras ar ierobežojumiem, kas joprojām pastāv daudz kur pasaulē – tas ir brīnums, un es to ļoti novērtēju,” sacīja K. Liberte.
Otra K. Libertes vērtība – darbs. “Cilvēki dalās vairākās grupās – ir runātāji, plānotāji, ir kritizētāji, ir darītāji. Es noteikti piederu pie darītājiem. Darbu uzskatu par ļoti svarīgu vērtību, jo par mums runā tas, ko esam paveikuši. Svarīgi ir arī prast pamanīt un novērtēt katra cilvēka patieso talantu, nemēģināt no citrona izspiest apelsīna sulu. Tieši tad, kad darām to, kas mums padodas vislabāk un nāk no sirds, mēs jūtamies laimīgi un varam dot citiem.”
“Mana trešā vērtība ir sievišķība. Ja dzīvojam saskaņā ar sevi, tad mums netraucē atrašanās haizivju biznesa vidē. Es novēlu nepazaudēt sievišķību, jo tas ir skaisti – uzvilkt kleitu, iedzert šampanieti, baudīt dzīvi… Ļauties un darīt to, ko patīk, un tad, kad patīk!” – savā veiksmes formulā dalījās K. Liberte.
Antra Cukermane, biedrības “Interešu klubs “Green Horse”” vadītāja. Interešu klubs nodarbojas ar zirgu audzēšanu, jauno jātnieku apmācību, kā arī piedāvā reitterapijas pakalpojumus un izjādes mežā. A. Cukermanei aizraušanos esot izdevies pārvērst par biznesu un peļņas avotu.
Cukermane uzskata, ka pirmā vērtība, ar ko sākas ceļš uz panākumiem, ir sapnis. “Ja nav sapņa, tad nav arī, ko tālāk īstenot. Es par zirgiem sapņoju jau bērnībā. Pamazām šie sapņi piepildījās – laika gaitā tiku gan pie sava zirga, gan staļļa, gan piedalījos sacensībās ar saviem zirgiem,” atklāja A. Cukermane.
Otrā vērtība, kas seko sapņa piepildīšanai, esot gandarījums par paveikto. “Ja jāatbild uz jautājumu – vai jūsu alga ir naudā, graudā vai baudā, tad mūsu alga pavisam noteikti ir baudā!”, viņa sacīja.
Bet trešā lieta, kas palīdzot izdzīvot, ir ticība sev, paļāvība uz pašas spēkiem. “Neviens tavā vietā neko neizdarīs. Es uzskatu, ka katram uzņēmuma vadītājam ir jāspēj savā uzņēmumā izdarīt visu, no vismazākā un necilākā darbiņa – sākot ar grīdas izslaucīšanu, manā gadījumā – staļļu uzkopšanu. Kaimiņu onkuļi vienmēr bija izbrīnīti, redzot mani vadām traktoru,” pieredzē dalījās A. Cukermane.
Atziņas no citām pasākuma dalībniecēm
“Galvenā vērtība – biznesā ir jābūt ļoti, ļoti godīgam. Tas ir pats galvenais. Tāpat ļoti svarīga vērtība ir cilvēki, kas biznesā palīdz,” sacīja Astrīda Salmiņa, kafejnīcas “Dainas” īpašniece.
“Pati lielākā vērtība ir cilvēkmīlestība. Nevar strādāt, ja Tu nemīli cilvēkus – tad ir jāiet uz mežu malku cirst! Vēl svarīgi ir būt patiesam – patiesam pašam pret sevi, patiesam pret to, ko Tu dari,” domā Valda Jermanova, Ikšķiles mūzikas un mākslas skolas direktore.
“Man vērtība ir nebaidīties kļūdīties, celties atkal augšā un darīt. Spēt uzvarēt sevi! Bet tikpat svarīgi ir arī prast cienīt sevi un arī savu pretinieku,” pauda Ilze Ose-Hlebovicka, Igora Miglinieka sporta skolas basketbola sekcijas vadītāja.
“Ļoti cenšos sevī izkopt tādu vērtību kā ticību sev. Reizēm jau šķiet – es to nevarēšu, bet, meitenes, ticiet sev – mēs varam kalnus gāzt!” iedvesmoja Dace Vanaga, loģistikas vadītāja uzņēmumā “Knauf”.
“Līderes KODS” tiek īstenots pateicoties bankai “Citadele” un izdevniecībai “Lietišķās informācijas dienests”.