LĪDERE 17. ekspedīcija

Noslēgusies biedrības LĪDERE gadskārtējā ekspedīcija “Līderes un draugi Latvijas novados”.

Šī bija septiņpadsmitā un šoreiz Jelgavas novadā.

Sākam ar vitamīnu devu. Tiekamies ar Latvijā lielākā vienas šķirnes smiltsērkšķu dārza Zeltlejas saimniekiem. Elīna Cēsniece un Eduards Vilks izstāsta un izrāda daļu no 36 ha Platones pagastā augošo lielisko ogu ražotājiem un kārtību kā tas notiek. Fascinē jauno cilvēku aizrautība audzēt un ražot. Zīmols “Zelt” aizsācis izglītošanas ceļu veselīgās ogas produktu lietošanai Latvijā, lai tā tik daudz neceļotu uz ārzemēm, bet ieguvēji būtu arī mūsu iedzīvotāji.

Jānis Volksons ir Latvijā lielākās šitaki sēņu audzētavas īpašnieks. Arī Trubenieki Z/S ir savs aizrautīgais stāsts, pēc kura noklausīšanās seko svaigu sēņu degustācija, gardas zupas ēšana un tās pagatavošanas noslēpuma atklāšana un citu no sēnēm radīto gardumu baudīšana.

Tad ierodamies Abgunstes muiža un tiekamies ar Asnate Avotniece Asnāti un Jāni Avotniekiem un viņu ģimeni, kurā ir arī desmit kaķi. Izrādās tiem ir būtiska nozīme, jo kaķi nesuši laimi. Kā jauno laiku leģenda vēsta, tad par Abgunstes muižas pēdējo pāris gadu atjaunošanas darbiem atbildīgi vairāki laimes kaķi. Katram projektam savs kaķis patrons vai patronese. Turklāt tiem doti atbilstoši aristokrātiski vārdi – Grāfiene, Princis, Barons, Karalis, Jūlija, Hercogs un Lēdija Pelicita. Taču par to, kā iegūta muiža, kas tajā darīts un izdarīts, kas izsapņots un realizēts pat neticamā veidā, jo izsapņotais realizēts dažkārt pārsteidzošā ātrumā, tiks apvīts ar vēl lielākām leģendām, jo tie, kas atbrauc, iepazīst un izbrīnā aizbrauc, to stāstu aiznes tālāk par ticami neticamo vai neticami ticamo. Ne velti te daudzi brauc uz plenēriem, daudzi vēlas svinēt kāzas, jubilejas, jo katram muiža ir citāda. Tā pārvēršas ar katru pasākumu un tas ir nepārtraukts process.

Mēs biedrība “Līdere” klausījāmies, skatījāmies, vakariņojām, muižā satikām konditorejas studijas “Tarte” īpašnieci Zane Oja un viņas radītajos saldajos pārsteigumos teju “apmaldījāmies”, jo to garša bija gluži kā piedzīvojums. Muižā nakšņojām, piedalījāmies Māras Avotnieces radošajā darbnīcā, peldējāmies, brokastojām un to projām braukšanas brīdi vēlējāmies paildzināt. Nesteidzoties.

Otrā diena. Rīts atnāk ar rīta peldi Abgunstes muižas dīķī, pastaigu ap muižu, rīta kafiju, kruasāniem, fantastiski garšīgiem vietējiem tomātiem, sieru, kas pasniegti mākslinieku plenēros tapušajos keramikas traukos. Un katram traukam un formai atkal savs stāsts. Bet “Līderēm” laiks ceļā līdz nākamajam stāstam. Mālkalnu Sēta “Mālkalnu sieru” saimniece Ināra Mālkalne jau sagaida uz mājas sliekšņa. Degustējam ne tikai sierus ar dažādām piedevām un pavisam bez piedevām, kā arī ceptus un marinētus sierus, bet arī lečo, gurķus, maizi, asinsdesu, bietes un pat mājas vīnu. Pēc tam, protams, mūsu iepirkumu somas kļūst aizvien pilnākas, nu jau ar smiltsērkšķu produktiem, šitaki sēnēm, maizi un sieru.

 Pēc tam Berķenes muiža iestājas tāds relaksējošs miers, ko arī piedāvā muižas saimnieki. Atkal jautājam par motivāciju, kas liek iegādāties graustu un to pārvērst skaistā vietā. Muižas saimniece Ilze Melngalve stāsta un rāda. Kā viņas ģimene dzīvojusi un strādājusi no idejas par mītnes vietu senioriem līdz pašreizējam viesu namam maksimāli 10 cilvēkiem nakšņošanai un individuālam SPA centram, kur katram viesim ir īpaša uzmanība.

Dienu noslēdzam Kroņaucē, tiekoties ar ZS “Strazdi” īpašnieku, veiksmīgu lauksaimnieku, agronomu Valters Bruss, kurš dažādu sakritību dēļ pievērsies viesmīlības biznesam un radījis jauku centru – viesnīcu, restorānu, alus darītavu, konferenču un dažādu pasākumu vietu. Viesmīlības biznesu vieno viens zīmols. Tas nes vecvectēva uzvārdu Zoltners.

Vēl tikai restorānā Zoltners pusdienas, vietējais alus un tad jau ceļš mājup. Divas dienas aizvadītas kopā ar aizrautīgiem cilvēkiem, kuri tic tam ko dara. Dara ar lielu pārliecību, ka izdosies, ar mīlestību, cieņu un pat pietāti pret katru lietu un vietu, kurai ķeras klāt. Par spīti tam, ka ne vienmēr ir tik viegli, kā pēc tam stāstus stāstot. Un sākts jau visbiežāk tāpēc, ka neviens pirms tam nezina, cik daudz spēka un līdzekļu tas viss prasīs. Bet pateicoties šiem cilvēkiem Latvija top bagātāka un skaistāka.

Paldies Zeltlejas “Zelt”, “Trubinieki”, Abgunstes muiža, “Tarte”, “Mālkalnu siers”, Berķenes muiža un “Zoltners”!

Lai jums vienmēr apkārt labi cilvēki un vērtīgi sadarbības partneri!

Teksts: Mārīte Šperberga

Foto: Mārīte Šperberga, Zane Ozola