Kuldīgas novada uzņēmējas – novada lepnums

Marta beigās 11. “LĪDERES KODS” domnīcā uzklausījām Kuldīgas novada uzņēmējas, kas būtiski ietekmējušas novada attīstību un ar kurām lepojas novada iedzīvotāji. Paldies par dalīšanos pieredzē!

Viktorija Zonenberga, ZS “Jaunkalni”

Viktorija kopā ar vīru Gati Zonenbergu ir zemnieku saimniecības “Jaunkalni” īpašniece. Saimniecība dibināta pirms 26 gadiem, kad saslimis Gata tētis un jaunie saimnieki pārņēmuši viņa iesākto. Šobrīd ZS “Jaunkalni” apsaimnieko 900 hektārus zemes Aizputes un Kuldīgas novadā. Saimniecībā īstenots vērienīgs attīstības projekts – uzbūvēts jauns graudu pirmapstrādes komplekss, kurā investēti 1,3 miljoni eiro.

Zonenbergu ģimene dzīvo dzimtas mājās Laidu pagasta “Vecmeždreijās” un viņiem ir četri bērni. Vecākie jau devušies turpināt izglītību tehnikumā un augstskolā, bet jaunākā meitiņa sākusi skolas gaitas. Gatis un Viktorija vēlas, lai saimniecība paliktu nesadalīta, tāpēc attīsta dažādas nozares – graudkopību, lopkopību, šķeldošanu, tūrismu, lai katram no bērniem atrastos piemērota nodarbe.

Ilgajos saimniekošanas gados Zonenbergi saņēmuši daudz un dažādus apbalvojumus, taču vislielāko gandarījumu ikdienā sniedz labi padarīts darbs. “Rudenī, kad klētis pilnas ar graudiem, kad redzi ražu, sava darba augļus, tas ir lielākais gandarījums,” saka Viktorija. Bet Zonenbergu vislielākā vērtība ir cilvēki un labi draugi – par to ģimene pārliecinājusies, kad pirms plānotās balles par godu saimniecības 25 gadu jubilejai ugunsgrēks nopostīja veco kalti ar visiem labības krājumiem.

Dagmāra Veldruma, SIA “Kuldīgas ginekologu prakse” īpašniece

SIA “Kuldīgas ginekologu prakse” tika atvērta 2014. gadā vēsturiskā ēkā, kas laika gaitā atjaunota ar pietāti pret tās pagātni un seno meistaru veikumu un vienlaikus pielāgota mūsdienīgas medicīnas iestādes vajadzībām.

“Sākums bija saspringts,” atzīst D. Veldruma. “Stress liels, algas jāmaksā, un praksi atvērt nebija viegli. Tagad esmu uzvarētāja. Laikam tikai tagad saprotu, ko esam izdarījuši. Mans atbalsts ir vīrs un kolēģi. Ja mani nesaprastu, manis te nebūtu. Pa mazam ejam uz priekšu. Atjaunojam verandu. Pamazām pērkam jaunu aparatūru – ar tādu vieglāk un labāk strādāt. Es pa šo laiku daudz esmu iemācījusies. Mēs sniedzam arī valsts apmaksātus medicīniskos pakalpojumus, un, lai kaut ko nopelnītu, jāstrādā ļoti daudz. Cilvēki slimo nopietni – maksājam par to, ka daudzus gadus netraucēti esam lietojuši ķīmiju. Mēnesī pieņemam no 500 līdz 700 pacientiem. Protams, ir stress un pārlieku liela slodze. Šeit strādā trīs medicīnas darbinieki. Bet ir arī labās lietas. Ļoti labi darbojas vesela virkne skrīninga programmu – tās valsts ieviesusi cilvēkiem bez maksas.”

Velga Pigevica, veikals “Tīne” (ilggadēja uzņēmēja)

Veikals “Tīne” Liepājas ielā zināms gandrīz katram Kuldīgas novada iedzīvotājam, kurš nodarbojas ar šūšanu vai adīšanu. Velga Pigevica visu mūžu strādājusi ar audumiem un savu darbu uzsāka 1990. gadā veikaliņā Raiņa ielā, bet, kad tur kļuva par šauru, pārcēlās uz Liepājas ielu 30. Bez pašas īpašnieces veikalā strādā vēl trīs pārdevējas un grāmatvede, un saimniece priecājas, ka tagad nākusi palīgā arī mazmeita Krista.

“Man jau palīdz visa ģimene. Visgrūtākā mūsu sfērā ir sagāde, braucam tālu un uz visām pusēm – uz Varšavu, Belostoku, Vilņu, aizkaru lentas vedam no Vācijas. Rīgā ir tādas cenas, par kādām mēs te tirgojam. Mums nav lielu baķu – drēbe iznāk maksimums trim četrām kleitām.” Nereti skaistākie audumi ātri tiek izpirkti un tos pasūta vēl. Bez audumiem, gultasveļas un galantērijas izstrādājumiem te var arī ko sašūt, pielabot utml., tāpat var arī nodot drēbes ķīmiskajā tīrītavā “Irve”. Veikals ir iecienīts arī iebraucēju vidū.

Aira Egle, gardumnīca “Šarlote”

Aira Egle ir gardumnīcas “Šarlote” (SIA “Gusto Vanilla”) īpašniece. Aira kopā ar ģimeni atgriezās dzimtajā pilsētā un izlēma šeit atvērt konditoreju. “Šarlote”, kas atrodas Pilsētas laukumā 1, apmeklētājiem pirmoreiz durvis vēra 2013. gada jūnijā un ir daudzu iecienīta konditoreja ar īpaši omulīgu atmosfēru un plašu pastāvīgo klientu loku.

Uzņēmumā ir nodarbināti astoņi cilvēki, un arī pati saimniece ķeras pie kūku un citu gardumu cepšanas.

“Šarlote” ar savu īpašo piedāvājumu vienmēr piedalās Kuldīgas Restorānu nedēļā.

https://www.facebook.com/gardumnicasarlote/

Baiba Mikāla, “Amazone grupa”

Baiba Mikāla kopā ar vīru Arvi uzņēmējdarbībā iesaistījās 1992. gadā, atjaunojot Baibas vecvectēva Jēkaba Gulbja 1924. gadā dibināto zemnieku saimniecību “Upeskalni”, kas vēlāk mainīja juridisko formu un pārtapa par SIA “Upeskalni AB”. 1993. gadā tika dibināta SIA “Amazone”, kas nodarbojas ar lauksaimniecības tehnikas tirdzniecību, bet 2015. gadā – trešais uzņēmums SIA “Precīzo tehnoloģiju skola”. Kopā visi trīs uzņēmumi kopš 2019. gada ir pazīstami ar nosaukumu “Amazone grupa”, kuras sauklis ir – mums ir pasaules pieredze lauksaimniecībā, bet ar stabilām saknēm esam Latvijas zemē.

Uzņēmēja saspringtajā ikdienā, kas, viņasprāt, reizēm atgādina nemitīgu vienādojumu risināšanu, atrod laiku, lai sniegtu atbalstu jaunajiem censoņiem, kuri savu ceļu uzņēmējdarbībā tikai vēl sāk, darbojoties LIAA Kuldīgas biznesa inkubatorā kā mentore jaunajiem uzņēmējiem.

Baiba Mikāla ir arī Kuldīgas novada Domes deputāte un trīs bērnu mamma.

 

https://www.amazone.lv/