Kas veido “LĪDERES KODU”? Pieredzē dalās Gulbenes novada uzņēmējas

Aptuveni piecdesmit sieviešu – uzņēmējdarbības līderu – 30. novembrī pulcējās biedrības “Līdere” organizētā pasākumā Gulbenes kultūras centra zālē, lai apmainītos ar atziņām un atklātu, kas ir tās rakstura īpašības un dzīves vērtības, kas sievietei palīdz radīt un attīstīt veiksmīgu biznesu. Šī bija otrā šāda formāta tikšanās pēc 19. oktobra pasākuma, kas notika Kandavā.

“LĪDERES KODA” projekta mērķis ir ambiciozs – laika gaitā paviesoties visos Latvijas novados, lai tiktos ar vietējām uzņēmējām un noskaidrotu, kas ir viņu panākumu formulas pamatā. Lai to izdarītu iespējami precīzi, pasākuma beigās klātesošās uzņēmējas tika aicinātas aizpildīt aptaujas anketas, norādot tajās trīs pašas būtiskākās vērtības dzīvē. Apkopojot rezultātus, tiks izveidots svarīgāko vērtību tops, kas uzskatāmi atklās, kas ir galvenie motivācijas faktori, kas Latvijas sievietēm liek doties uz priekšu nebūt ne viegli izbrienamajos biznesa vides džungļos.

Kopējo priekšstatu par šīm vērtībām var gūt jau tagad, pirms aptauju rezultātu apkopošanas, uzmanīgi ieklausoties biznesa sieviešu pieredzes stāstos. Gulbenes pasākumā ar izvērstāku stāstu par sevi un savu uzņēmumu uzstājās piecas organizatoru izvēlētas vietējās uzņēmējas, taču iespēja izteikties tika ne vien dota, bet pat sagaidīta arī no visām pārējām. Galu galā no pasākuma dalībnieču teiktā iezīmējās diezgan skaidra aina, kas liecina – “LĪDERES KODS” nav nejauši haotisks kaleidoskopa raksts vai raiba mozaīka, bet gan dažu ļoti konkrētu, gandrīz katrā runā atkārtojošos vērtību esence. Acīmredzot, vērtībām savienojoties tieši šādā kombinācijā, dzimst sieviete-biznesa līdere.  

Nevarēja nemanīt, ka uzņēmēju stāstos kā viens no biežākajiem faktoriem biznesa uzsākšanai tika uzsvērta mīlestība pret savu darbu, izvēlēto biznesa nozari. Tātad biznesa līderes koda pirmajā rindiņā varētu būt rakstīts – tā ir cilvēks, kam ir kāda dedzīga sirdslieta. Otrkārt, gandrīz visas uzņēmējas pasākumā uzsvēra, ka viena no pašām galvenajām vērtībām dzīvē ir ģimene (lai arī atzīstot – bizness ģimenei nereti dara pāri, jo atņem tai daudz laika). Vēl viens aspekts, kas caurvijās vairāku uzņēmēju stāstos – vēlme dot cilvēkiem, vēlme redzēt apmierinātu klientu. Iespējams, ka tieši šis faktors ir tas, kas biznesā nodrošina tik ļoti nepieciešamo veiksmi. Jo ģimene un tās materiālā neatkarība, domājams, ir svarīga ikvienam, tāpat kā vēlēšanās nodarboties ar to, kas patīk. Taču cik daudzi no uzņēmējdarbības uzsācējiem patiesi aizdomājas par savu potenciālo klientu vēlmēm un vajadzībām? Iespējams, tieši šeit meklējama viena no būtiskākajām robežšķirtnēm starp pelnošu un neveiksmīgu biznesu.

Bet nu ieklausīsimies Gulbenes novada sieviešu – uzņēmēju sacītajā.

“Par uzņēmēju sevi vēl neuzskatu”

Kā pirmā no piecām organizatoru izvēlētajām līderēm pasākumā uzstājās Iveta Ilva, SIA “Ilva I” īpašniece. Kolēģi uzskata, ka Ivetai piemīt apbrīnojama spēja pārvarēt grūtības un doties uz priekšu, pretī saviem mērķiem. Arī pati uzņēmēja savā uzrunā sacīja: “Esmu spītīga – ja kaut ko ieņemu galvā, tad uz to arī eju. Līderes kods man ir ielikts šūpulī.” Tieši pateicoties I. Ilvas uzņēmībai, neatlaidībai un izturībai, sākotnēji nelielā kafejnīca “Kante” pārtapusi par lielu guļbūves ēku “Kantes krogs”, turklāt I. Ilva Gulbenē atvērusi arī picēriju “Rodi”, kas vietējiem novada iedzīvotājiem kļuvusi par iecienītu maltītes baudīšanas vietu. Šogad I. Ilvas uzņēmums saņēmis Gulbenes novada pašvaldības pateicības rakstu par mūsdienīgu pakalpojumu piedāvājumu un dalību uzņēmējdarbības konkursā, nominācijā “Gulbenes novada gada pakalpojumu sniedzējs 2016”.

Ilvai izdevies sekmīgi apvienot to, par ko sapņo daudzi – hobiju (Ivetas gadījumā tā ir ēst gatavošana) ar uzņēmuma vadīšanas prasmēm. “Pirmais, kas mani motivē, ir mana mīlestība uz to, ko daru. Ja tās nebūtu, tad es to nevarētu paveikt, nekas labs neizdotos. Tāpat mana darbošanās enerģija rodas no apziņas, ka varu cilvēkiem dot ko skaistu, labu un pēc tam dzirdēt par to patīkamus vārdus. Tā ir liela laimes sajūta un pietiekoša motivācija, lai dotos tālāk un darītu vēl.”

Tomēr bizness prasa arī upurus. Visvairāk esot žēl, ka no tā cieš ģimene, jo “darbs ir nepārtraukti – dažreiz divpadsmit, dažreiz pat astoņpadsmit stundas dienā”. Ļoti liels morālais pārbaudījums I. Ilvai esot bijusi ekonomikas dižķibele, jo pirms krīzes biznesa attīstībai ticis paņemts liels kredīts, ieķīlājot visu iespējamo. Taču tagad jau vairs esot atlicis “pārkāpt pāri tikai astei, tā kā – viss būs labi!”

Ne mazāk svarīga motivācija Ivetai esot viņas divdesmit darbinieki, jo uzņēmēja apzinās, ka biznesa panākumi nav atkarīgi tikai no pašas spējām, bet visas komandas veikuma. “Ja darbinieki mani neklausītu, nestrādātu – tad nekā arī nebūtu!”, saka I. Ilva. Un Iveta esot lielisks sava uzņēmuma darbinieku draugs un iedvesmotājs. Savā uzrunā “Līderes koda” pasākumā viņa apliecināja, ka attiecības ar darbiniekiem veido uz biedriskuma pamatiem, darbojoties kopā ar viņiem kafejnīcas ikdienas darbos. “Sevi par uzņēmēju vēl neuzskatu, jo es joprojām pati strādāju virtuvē. Tad, kad es tikai lietošu datoru un ar darbiniekiem vienīgi aprunāšos, varbūt tad es beidzot būšu “uzņēmēja”!”, smej I. Ilva. 

Ieklausās jaunajā paaudzē

Ievērības cienīgu ražošanas uzņēmumu mājas apstākļos izveidojusi Ingūna Ozola, SIA “Ozoli” īpašniece. Viņas uzņēmums nodarbojas ar maizes cepšanu – šeit cep divpadsmit šķirņu maizi un konditorejas izstrādājumus. Šogad uzņēmums kļuvis par konkursa “Gulbenes novada gada uzņēmums 2016” laureātu nominācijā “Gada produkts 2016”, saņemot Gulbenes novada domes pateicības rakstu par daudzveidīgu produktu piedāvājumu un uzņēmējdarbības vides attīstību Gulbenes novadā, tāpat I. Ozolas ģimene saņēmusi atzinību arī Zemkopības ministrijas konkursā “Sējējs 2017”. Ingūna vienmēr atbalstot gan Lejasciema pagasta, gan Gulbenes novada pašvaldības organizētos pasākumus ar “Ozolu” maizi.

Ozola gan pati pasākumā nebija varējusi ierasties, taču bija atsūtījusi vēstuli, kuru nolasīja biedrības “Līdere” valdes priekšsēdētāja Aiva Vīksna.

“Ģimene ir manas dzīves lielākā vērtība. Tā ir atbalsts visos dzīves brīžos – darbā, ikdienā un svētkos. Liels gandarījums ir par to, ka uzņēmējdarbībā iesaistās arī mans dēls un meita”, raksta I. Ozola, piebilstot, ka pozitīvu pienesumu biznesā sniedzot arī jauniešu skatījums uz lietām, kas ir ļoti atšķirīgs no vidējās paaudzes domāšanas veida. “Ir vērts viņos ieklausīties, lai arī sākumā vienmēr šķiet, ka tikai mans viedoklis ir pareizais”. Otrs pīlārs I. Ozolas dzīvē esot mīlestība. “Tā ir mīlestība uz visu – gan dzīvi, gan cilvēkiem, gan darbu. Ir jāmīl tas, ko tu dari, tad arī būs rezultāts. Mans šābrīža darbs ir mana sirdslieta,” apgalvo I. Ozola.

Būt atšķirīgai

Mairita Dreimane-Sloka savu biznesa ideju sākusi īstenot gandrīz pirms četriem gadiem saimniecībā “Purenes”. Šajā laikā uzņēmējdarbības vēriens nemitīgi paplašināts – sākumā saimniecībā izjādēm piedāvāti četri zirgi, bet šobrīd tiek uzturēti jau vienpadsmit zirgi un trīs poniji. Kvalitatīvos tūrisma pakalpojumus un izjādes saimniecībā “Purenes” novērtējuši klienti ne tikai no Latvijas, bet arī ārvalstīm (piemēram, Krievijas, Lielbritānijas, Dānijas, Norvēģijas). M. Dreimane-Sloka pati piedalās jāšanas sacensībās Latvijas mērogā, kā arī trenē jaunās jātnieces. 2017. gada novembrī Mairita saņēmusi Gulbenes novada domes pateicības rakstu par aktīvu līdzdalību Gulbenes novada tūrisma jomas attīstībā un tūrisma pakalpojumu popularizēšanu Latvijā.

“Man ir viegli būt jaunai uzņēmējai, jo es nevienu neklausos, vienkārši eju uz priekšu!”, pārliecinoši apgalvo Mairita Dreimane-Sloka. Arī viņa uzsver, ka pirmais motivācijas faktors esot patika pret savu darbu, kā arī vidi, kurā strādā: “Ar zirgiem nevar strādāt jebkurš – lai to darītu, ir jābūt mīlestībai pret tiem.” Otrs, kas ikdienā dzenot uz priekšu un mudinot no rītiem celties, esot “vēlme būt atšķirīgai, darot ko tādu, ko citi nedara, un vēlme pierādīt, cik daudz mēs varam paveikt arī laukos.” M. Dreimane-Sloka nebaidās atzīt, ka biznesā ir svarīga arī vēlme nopelnīt, tomēr viņai peļņa esot būtiska nevis kā pašmērķis, bet, lai nopelnīt varētu darot tieši “savu lietu”. “Tā kā esmu pārāk slinka, lai dotos uz darbu astoņas stundas dienā un piecas dienas nedēļā, tad esmu izvēlējusies strādāt 24 stundas dienā un septiņas dienas nedēļā!”, smejas M. Dreimane-Sloka.

Svēts darbs nav netīrs

Savukārt Inese Berga, zemnieku saimniecības “Augstkalni” vadītāja uzskatāma par vienu no celmlaužiem lauksaimniecības nozarē Gulbenes novadā. I. Bergas saimniecība savu darbību uzsākusi 1995. gadā un tās pamatnodarbošanās ir piena ražošana. Prasmīgi saimniekojot, izdevies tikt pāri visām krīzēm, kuras piedzīvojuši lauksaimnieki. Ineses ģimene izveidojusi arī hipodromu Lizuma pagastā – tajā jau divus gadus tiek rīkotas zirgu rikšošanas sacensības “Beķeru kauss”. I. Bergas sadarbības partneri augstu vērtējot to, ka viņa vienmēr tur dotos solījumus un ir uzticama biznesa partnere. Zemnieku saimniecība “Augstkalni”, pateicoties pašu kapitāla pieaugumam, ierindojusies Latvijas 109 vērtīgāko saimniecību vidū.

“Es uzskatu, ka neviens darbs nav “netīrs”. Joprojām pati slaucu govis, jo, lai saprastu, kas saimniecībā notiek, ir jābūt tajā iekšā. Kad atbrauc smalki kungi, tie brīnās, kāpēc vīri ved mēslus baltos kreklos, bet tie dara svētu lietu – baro zemi. Darbs – tas vienkārši ir jādara, un tad jau kaut kas pretī par to nāk. Nevajag dzīvot pārāk plaši – lai ir labi arī tad, kad finansiāli neiet tik spoži”, savu pieeju lauksaimniecības biznesam atklāj I. Berga, piebilstot: “Man spēku dod apziņa, ka mani bērni ir veseli.”  

Idejas īstenošana sākas ar iztēli

SIA “Tiinas Saloni” īpašnieci Gunitu Melni kolēģes no salona “Tiina Lux” raksturo kā sievišķīgu un sirsnīgu vadītāju, kurai piemīt laba intuīcija. Savu biznesu viņa vada jau 23 gadus un nodrošina darbu vairākiem frizieriem. Salonā pieejams plašs pakalpojumu klāsts un tam izveidots arī interneta veikals. G. Melne nemitīgi strādā pie jaunām idejām un to ideju, kuru vēlas īstenot, Gunita vispirms redz savās domās un tad mērķtiecīgi realizē dzīvē.

Melne stāsta, ka frizieres profesiju apzināti izvēlējusies jaunībā. Deviņdesmitajos gados mīlestība uz šo darbu pamazām pāraugusi uzņēmumā, kas sākumā bijuši vien nelieli galdiņi ar spoguļiem, bet tagad – liels skaistumkopšanas salons, kurā strādā desmit darbinieki. “Galvenais patiešām ir mīlestība uz savu profesiju, no tā izriet viss pārējais,” atzīmē G. Melne. Kolēģes viņu gan uzmundrinot tumšākos brīžos, gan arī “ieliekot rāmjos” un palīdzot viņas pārdrošās nākotnes idejas padarīt praktiski realizējamas. “Ģimene un bērni ir tas, kas liek man katru dienu celties un smaidīt arī tad, kad negribas – lai viņi neredzētu, ka tobrīd man darbā neiet tik labi,” saka G. Melne.

Izaicinājumi, zinātkāre un citas vērtības

Līdzīgi par savām vērtībām – mīlestību uz darbu, ģimeni, vēlmi ko sniegt cilvēkiem, atbildību pret darbiniekiem – kā būtiskākās nosauca arī vairums pārējo klātesošo sieviešu – biznesa līderu. Tomēr iezīmējās arī dažas atšķirīgas, papildus iezīmes.

“Tā kā 11 gadus esmu nostrādājusi valsts pārvaldē, protu paskatīties uz uzņēmējiem arī ar bijušā ierēdņa aci. Tāpēc man ir būtiski, lai es būtu starp tiem 30% Latvijas iedzīvotāju, kas strādā uzņēmējdarbības sektorā un kuri nav tikai patērētāji. Vēl man ir svarīga ģimene un, protams, harmoniskas attiecības ar cilvēkiem”, sacīja Inita Sudraba, kokapstrādes uzņēmuma SIA “Vasks” izpilddirektore.

“Mani motivē izaicinājumi – man tie ļoti patīk!”, uzsvēra Eva Vīksniņa, dizaina un mākslas studijas “Sfēra” vadītāja.

“Mani visvairāk iedvesmo mīlestība uz savu ģimeni, bērniem. Vēl mani ļoti aizrauj spēcīgas personības un noteikti – kārtība, jo tas ir pats galvenais”, sacīja Paula Leite-Berģe, namu apsaimniekošanas biedrības “Stāķi 16” valdes priekšsēdētāja.

“Mani iedvesmo tas, ka klients aiziet apmierināts, jo es varu sniegt padomu; tas, ka dokumenti ir kārtībā un pārbaudes beidzas veiksmīgi, bez nodokļu uzrēķiniem. Interesanti, ka vidusskolas laikos es teicu – par grāmatvedi nestrādāšu nemūžam!”, atklāja grāmatvedības uzņēmuma SIA “Privātais” vadītāja Sarmīte Zvirgzdiņa.

“Mani ļoti iedvesmo zinātkāre un jauni izaicinājumi. Ja kāds pasaka, ka kaut ko nevar izdarīt, es sacīšu, ka varbūt to tomēr var izdarīt! Varbūt nepieciešams tajā vairāk iedziļināties, un tad to var izdarīt. Kas vienam šķiet neiespējams, otram var būt iespējams, ja ir mazliet vairāk zināšanu un prasmju. Mani ļoti iedvesmo darbs, jo tas man ir kā hobijs. Tāpat mani iedvesmo šādi pasākumi, tikšanās ar cilvēkiem, kas ir tādi paši kā es un atziņas, ka arī citiem pienāk grūti brīži un kur tādos mirkļos rast spēku atkal celties!”, klāstīja Sintija Jurjāne no moderno tehnoloģiju remonta uzņēmuma SIA “Moteda”.

“Mani iedvesmo tas, ka varu lēkt uz oglēm un mēģināt nesadegt! Mans lielākais atbalsts ir mana ģimene, mans vīrs”, teica Ilze Mezīte, veterinārārste un veterināro aptieku “Pie Ilzes” vadītāja.

“Iedvesmas avots ir mana fiziskā un garīgā labsajūta. Veselīgi ēst un būt nepārtrauktā kustībā – ja es būšu laimīga un priecīga māte saviem bērniem, laimīga un priecīga sieva savam vīram, tad viss būs kārtībā!”, pauda Oksana Plūme, viesu nama “Pededzes” saimniece.

Gulbenes novada uzņēmējas noguldīja 66 sev svarīgas vērtības. Visvairāk tika minētas: Ģimene, Mīlestība un Darbs, kas patīk.

“LĪDERES KODS” tiek īstenots pateicoties  bankai “Citadele” un izdevniecībai  “Lietišķās informācijas dienests”.