“LĪDERES KODS” Kandavā

Projekts “LĪDERES KODS” biedrībā  “Līdere” radās kā dāvana Latvijas 100 – gadei un  vienlaicīgi arī kā dāvana biedrības “Līdere” piecpadsmitgadei. Visus 15 gadus biedrību vada valdes priekšsēdētāja un biedrības dibinātāja Aiva Vīksna un biedrība apvieno Latvijas sievietes – uzņēmējas un augstākā līmeņa vadītājas.

“LĪDERES KODS” ir viens no daudzajiem biedrības projektiem, kuri visi plānoti uzņēmējdarbības veicināšanai un atbalstam.

Iniciatīvas “LĪDERES KODS” mērķis ir noskaidrot Latvijas sievietes – uzņēmējas spēka formulu, vērtību, dzīves un darba pamatvērtību kodu, un aktualizēt pamatvērtību nozīmi valsts un uzņēmējdarbības izaugsmē. Biedrība “Līdere” šo vērtību meklējumos vairāku gadu garumā iecerējusi apmeklēt visus  Latvijas novadus. Sākums – 2017. gada 19. oktobrī Kandavā.

Sadarbībā ar Kandavas novada domi tika atrastas novada sievietes uzņēmējas, kas būtiski ietekmējušas novada attīstību un ar kurām lepojas novada iedzīvotāji.

 Kas ir Kandavas lepnums?

Lūk, Stefānija Neiberga, SIA “Saltums” valdes priekšsēdētāja. Viņas vadītā uzņēmuma darbinieki saka, ka Stefānija Neiberga ir brīnišķīgs cilvēks, kas ar savu rosību, šarmu un eleganci iedrošina apkārtējos labiem darbiem. Jau vairāk nekā 17 gadus viņas vadītais uzņēmums “Saltums”  sniedz ēdināšanas pakalpojumus gan novadā, gan ārpus tā robežām, nodrošinot darbu vairāk nekā 50 novada iedzīvotājiem. Tā tiek radīti neaizmirstami un skaisti svētki, balles, banketi, kāzu mielasti, dzimšanas dienu svinības un cita veida norises. 2016. gadā Stefānija Neiberga apbalvota nominācijā “Kandavas novada Gada labdaris” par nozīmīgu ieguldījumu novada uzņēmējdarbībā, darba vietu nodrošināšanā iedzīvotājiem un par dažāda veida sniegto atbalstu iestādēm un organizācijām. 2008. gadā viņa saņēmusi Kandavas novada domes I pakāpes Goda rakstu.

Ko pati Stefānija Neiberga saka par uzņēmējdarbību? “Tas ir 98 % darbs! Un  – tā ir atbildība ne tikai par darbiniekiem, bet arī par darbinieku ģimenēm, par klientiem, kvalitāti.”  Uzņēmēja uzskata, ka biznesā pats galvenais ir uzņēmība, godīgums un optimisms, bet pieredze rodas tikai darot. “Lai Tavs bizness virzītos, lai Tu izdzīvotu un attīstītos, OBLIGĀTI ir vajadzīgs: labs produkts, laba kvalitāte un motivēts un radošs darba kolektīvs. Savukārt, lai būtu tāds kolektīvs, ir jābūt ģimeniskai videi, jābūt komandai, kad visi zina mērķi un visi kopā  to īsteno. Kā saka ķīnieši: “Darbs ir jādara mīlestību, tad veiksies! Mīlestība pārtop enerģijā, un enerģija – naudā!”,”  tā Stefānija Neiberga.

Māksliniece un keramiķe Linda Romanovska gatavo melno, svēpēto keramiku. Darbus veido neizmantojot mehāniskas ierīces un glazūras. Visi darbi tiek darināti ar rokām un vēlāk apdedzināti malkas krāsnī. Linda Romanovska organizē radošās darbnīcas, izstādes. Viņa Kandavā aizsākusi nu jau par tradīciju kļuvušos pasākumus – Kandavas dāvanu tirgu Ziemassvētkos un Mākslas plenēru. Māksliniece un uzņēmēja uzskata, ka viņas dzīvesveida un uzņēmējdarbības aizsākums meklējams vairākos apstākļos. Vispirms liela nozīme bija tam, ka Linda Romanovska satika Latgales podnieku Ēvaldu Vasiļevski, kurš iemācīja viņai cienīt senču tradīcijas, cienīt dabu. Viņš kļuva jaunajai keramiķei gluži vai guru, autoritāte, paraugs, kam sekot, vaicāt padomu. Viņa uzskata, ka autoritāti vajag un lepojas, ka viņai tāds ir! Būtiska ir arī komanda, kas atbalsta. “Ģimene nekad nav noslāpējusi nevienu manu trako ideju. Izvēlējos darīt to, kas man patīk un tas ir pats galvenais! Tagad pati atrodu sev izaicinājumus, gribas mācīties vēl un vēl, pilnveidoties. Man ļoti palīdzēja tas, ka jutos novērtēta un vajadzīga Kandavā. Rīgā tādu kā es ir tūkstošiem! Taču Kandavā mani visur uzņēma atplestām rokām un es guvu lielu atbalstu savām iecerēm,” stāsta Linda Romanovska.

Viņas dzīves un darba filozofija ir kvalitatīvi darbi, iespēja dzīvot laukos un pašai plānot savu laiku. Ko Linda Romanovska iesaka citiem? “Latvietis bieži vien uztver otru kā konkurentu. Un tā ir kļūda! Vajag sadarboties! Ej, runā, piedāvā, prasi un  – viss notiek! Reizēm ir  vērts padomāt – kas ir pats sliktākais, kas var notikt, ja Tu piezvanīsi un piedāvāsi kaut ko vai  pavaicāsi? Sliktākais ir, ja Tu nepiezvani!”,  saka Linda Romanovska. Viņai spēku dod bērni, pastaigas mežā, svaigā gaisā, viņas bērnu smaidīgās sejas, kas tiecas pēc mammas viņai rītos mostoties.

Biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” vadītāja Iveta Piese ar savu darbību ir pierādījusi, ka Abavas ielejas saglabāšana un popularizēšana ir viņas dzīves uzdevums Nr.1. Viņa īstenojusi vairākus projektus, kas saistīti ar dabas parka uzturēšanu un dabas resursu saglabāšanu, piemēram, “Mūsu mājas dabas parks”, “Ej droši dabā”, “Abavas senlejas palieņu pļavas”, “Biotopu aizsardzības pasākumi Abavas senlejas dabas takās” un daudzus citus.

“Pilskalna pakāpieni ir gluži kā mūsu dzīves simbols. Uzkāp, un tur ir vēl viens.. Un tad mazliet lejā un atkal augšā, un atkal lejā, un atkal augšā…Kas mani dzina uz priekšu? Laikam tāds egoisms! Vēlme kaut ko vairāk izdarīt. Krīze bija lielisks laiks! Mani atlaida no darba, un es varēju pievērsties pamatīgai sevis analīzei – ko protu, ko daru, ko varu. Un es ieraudzīju ļoti daudz iespēju! Es sapratu, –  vai man par to maksā vai nemaksā, tik un tā gribu strādāt Abavas ielejas attīstībai. Tāpēc ir projekti un tā ir iespēja. Mani lozungi: “Kas cits, ja ne es!”, “Es tur būšu!”. “Es esmu to pelnījusi!”. Lai visām piepildās gan lielie, gan mazie sapnīši, jo ar tiem viss sākas!”,  tā Iveta Piese.

Lauku sētas “Indāni” īpašniece Signe Ezeriņa ir viena no tūrisma celmlaužiem Kandavas novadā un ar lauku tūrismu nodarbojas kopš 2000. gada. Vienmēr ir pirmā, nepaliks malā, bet iesaistīsies un darīs neprasot, kas par to būs. Mērķtiecīga, zinoša, saimnieciska un erudīta uzņēmēja un mīļa mamma un audžumamma. Lauku sētu „Indāni” raksturo viesmīlība, pamatīgums un kārtība. Signe Ezeriņa ir Kandavas novada patriote un konkursu „Sējējs” ,” Viesi sakoptā lauku sētā” un „Sakoptākā lauku sēta Kandavas novadā” laureāte. „Indāni” ir saņēmuši „Zaļo sertifikātu” un nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību. Signe Ezeriņa netiecas pēc popularitātes, bet viņu atrod gan laikrakstu un žurnālu žurnālisti, gan televīzijas ļaudis.  „Indānos” tika filmēta izklaidējošā šova „Lauku sēta” pirmā sezona, šeit tapušas lauku ainas filmai „Mazie laupītāji”, LNT šovi „Sirmā ēdienkarte”, „Latvijas princese 2009”, „Panorāmas” sižeti par Latvijas laukiem, receptēm un zaļo domāšanu. 2015. gadā Signe Ezeriņa piedalījās un uzvarēja TV3 šovā „Gandrīz ideālas vakariņas”. Saimniecību iecienījuši gan ārzemnieki, gan Latvijā slavenas personības. 2011. gadā saņēmusi titulu nominācijā “Kandavas novada Gada uzņēmējs”.

Signe Ezeriņa saka, ka par tādu cilvēku, kāda viņa ir šobrīd, viņu izveidojusi lielā vēlme un sapnis par savu zirgu! “Pirmais un galvenais ir SAPNIS! Tad – ģimenes spēks un stiprums, kas iedod ne tikai materiālās, bet arī morālās vērtības. Trešais – būt saskaņā ar sevi, ģimeni un sabiedrību, ar ko dzīvo. Kad visi, kam Tu izstāsti savu sapni, notic tam, tad Tu vēl vairāk saproti – viss ir kārtībā! Ja Tev tas viss ir, Tu saproti, ka nevari dzīvot tikai sev. Tu vienā brīdī saproti, ka jāsāk dot arī kaut kas sabiedrībai. Tu vari palīdzēt kādam, kas ir pakritis, sevišķi bērniem… Kandavai esmu pateicīga, ka tā ļoti labi ņem pretī! Ja vien Tu kaut ko proti un gribi, uz priekšu! Es zinu, ka mēs esam Kandavā diži! Daudzi saka – politika ir netīra. Es saku: “Politika ir tāda, kādu mēs viņu paši veidojam!” Tāpēc esmu kļuvusi arī par Kandavas novada deputāti. Kur ņemu spēku? – Zirgos! Man vajag zirgus! Kāds bubina, kās paknibina. Ponijs vienmēr iekož kājā… Tas ir viss! Tas ir kosmoss! Un  – ģimenes spēks! Plus – man nav nekas jāmeklē. Man ir skaidrs par manu garīgo pasauli. Viss ir skaidrs,” atzīst Signe Ezeriņa.

Individuālā komersante Antra Gaisa izveidojusi uzņēmumu “Antras Gaisas Kangari”. Viņa ir sava lauku saimniecība „Kangari”, ko Antra Gaisa iekopusi par vienu no skaistākajām sētām Latvijā. Viss paveikts pašas rokām. 2002. un 2013. gadā „Kangari” saņēmuši nosaukumu „Sakoptākā lauku sēta Kandavas novadā”.  Antra Gaisa pievērsusies bērnu atpūtas nometņu rīkošanai. Jau 14 gadus Antra Gaisa ik vasaru sarīko septiņas šādas nometnes, pati esot nometnes vadītāja, pavāre, apkopēja, veļas mazgātāja, šofere un sagādniece. Antra Gaisa ir arī mājražotāja, viņa gatavo sukādes – žāvētus augļus, ievārījumus, sīrupus, čatnijus no visa, kas izaudzēts „Kangaros”. Pirms četriem gadiem viņa sākusi veidot arī vīngliemežu fermu. Antra Gaisa ir atsaucīga, viņai var uzticēties, viņai piemīt entuziasms, sirsnība, daudzi talanti un milzīga enerģija. 2014. gadā saņēmusi titulu nominācijā “Kandavas novada Gada uzņēmējs”.

“Es ļoti mīlu Latviju. Ļoti! Un nekas mani nepiespiedīs no šejienes aizbraukt! Lai kādi likumi tiktu pieņemti, neviens Saeimas lēmums mani nepiespiedīs aizbraukt! Tas nenotiks nekad! Viņi to nepanāks! Es strādāšu, meklēšu iespējas un dzīvošu Latvijā!,“ saka Antra Gaisa. Viņas ambīcijas ir prieks par to, ka tas ko viņa dara sagādā prieku citiem.

Visas uzņēmējas un uzņēmīgās sievietes, kas bija sanākušas Kandavas kultūras nama zālē dalījās savā pieredzē un stāstīja par savām vērtībām, uz kurām balstās viņu darbs un bizness.

Kandavas novada uzņēmējas noguldīja 44 sev svarīgas vērtības. Visbiežāk tika minētas: Atbildība, Darbs, darīts ar mīlestību un Ģimene.

“LĪDERES KODS” tiek īstenots pateicoties  bankai “Citadele” un izdevniecībai  “Lietišķās informācijas dienests”.